Siz Kimsiniz Biliyor musunuz ?

Haziran 29th, 2012

Siz Kimsiniz Biliyor musunuz ? Anne Babanızın(Ebeveynlerinizin) Beklentisi Doğrultusunda Oluşmuş Bir Kişilik.
Her çocuk eğer anne ve babasıyla büyüdüyse, anne babasının beklentisi doğrultusunda bir kişilik geliştirir. Örneğin erkek çocuk beklentisi olan bazı ailelerde kız çocukları kendi kadın kimliklerini kabul etmemektedir. Ya da oğlum/kızım sen çok akıllısın denildiğinde o telkin doğrultusunda kendilerini olduğundan daha akıllı ve zeki görmeye çalışırlar. Asıl soru şu anneniz ya da babanız sizin nasıl biri olmanızı beklerdi? Diyelim ki akıllı ve uslu bir çocuk olmanızı beklesinler ve bu doğrultuda benim akıllı oğlum/kızım diye bol bol telkinler versinler. O zaman ilerde kendi gerçek duygu ve düşüncelerini, kendi istek ve ihtiyaçlarını ifade etmekte zorlanacak bir kişiliğe bürünecektir.
Anne babanız, hayat zor dediyse ve sizde buna inandıysanız hayatınız zorluklarla geçecektir.
Anne babanız para zor kazanılır, para kazanan insanlar kötü insanlardır gibi sözlerle sizi büyüttüyse para kazanmakta ya da parayı elinizde tutmakta zorlanacaksınız.
Anne babanız erkeklere/kadınlara güven olmaz dediyse karşı cinse güvenmekte zorlanacaksınız.
Her zaman böyle doğrudan telkinler almayız. Örneğin anne baba sürekli tartışıyorlarsa o zaman evlilik=tehlikeli kodlaması bilinçaltına gözlemlerimiz sonucu oluşabilir.
Bazı çocuğu olmayan anneler küçüklüğünde çok acı çektiğinden bilinçaltında benimde çocuğum olursa oda ben gibi acı dolu bir çocukluk geçirmesin kodlaması yüzünden çocukları olmayabilir.
Abdullah Canıtez

Yoruma kapalı.