Reiki Uygulamaları:

Haziran 10th, 2010

HAMİLELİKTE REİKİ UYGULAMASI
Reiki, anne karnındaki bebek ve annesi için hem güvenli, hem de yararlıdır. Reiki eğitimi almış ve inisiye olmuş anne adaylarının, hamileliklerini daha kolay geçirdikleri ve daha rahat doğum yaptıkları çeşitli tecrübelerle bilinmektedir.

Reiki, anne adaylarına şu durumlarda yardımcı olmaktadır-

* Sabah bulantılarında,
* Hamilelikten kaynaklanan stres ve yorgunluklarda,
* Bebeğin sağlıklı gelişiminde,
* Hamilelik esnasında ağrıyan kasların, eklemlerin ve omurganın rahatlatılmasında,
* Anne ve çocuk arasındaki bağı kuvvetlendirmekte.

Reiki eğitimi almış ve inisiye olmuş anne adayı, ellerini karnına koyduğunda doğmamış bebeğe saf ve koşulsuz sevgiyi aktarır. Hamilelikte uygulanan Reiki programı, doğum sonrası yaşanan depresyon etkilerini azaltır. Anne, karnındaki bebeği evrensel bir enerji ile kapladığı için bebeği rahatlatır.
Bebeğin babası da Reiki uygulayıcısı ise hamilelik boyunca eşine yardımcı olabilir. Eşinin karnına ellerini her koyduğunda, baba-çocuk arasındaki o önemli bağı oluşturur ve bu sayede bebekle doğmadan iletişim kurmayı başarır.

Reiki, anne ve bebeğin, doğumdan sonra birbirlerini keşfetmelerini çabuklaştırır. Özellikle sezaryen ile yapılan doğumlarda yara ve dikiş izlerinin iyileşmesinde yardımcı olur.

BEBEKLERE REİKİ UYGULAMASI
Yeni doğan bebeğin göbek bağının iyileşmesinde ve bebeğin, anne karnından sonraki yeni dünyası ile tanışırken yaşadığı huzursuzluklarda yararlıdır. Eğer bebek anne sütü ile besleniyorsa, sütün bolluğu ve tazeliği Reiki ile desteklenebilir. Biberonla beslenen bebek için hazırlanan mama Reiki enerjisi ile arıtılıp, zenginleştirilerek bebeğin daha kolay doyması sağlanır. Karnı doyan bebek, daha az uykusuz gece demektir.
Reiki, yeni doğan bebekteki dengeyi düzenlediği için uyku düzeni daha rahat sağlanır.

Önemli not:
Bebek konusunda bütün endişelerinizi doktorunuza danışın. Reiki uygulaması size yardımcı olur, fakat hiçbir zaman tıbbî tedavi yerine kullanılmaz.

ÇOCUKLARA REİKİ UYGULAMASI
Reiki, çocuğunuzla yaşamınız boyunca sürecek ilişkinizde size yardımcı olacaktır. İlk günlerden bebekliğe, ergenlikten yetişkinliğe kadar.
Reiki, bütün acılar ve ağrılar için mükemmel bir yardımcıdır. Düştüklerinde ya da yaralandıklarında içgüdüsel olarak çocuklarımıza dokunuruz. Reiki ile bu dokunmalar, daha fazla tedavi edici olur.

Reiki, çocuklarınızla paylaşacağınız çok özel bir armağandır. Onlara Reiki’nin beş altın kuralını öğretiniz ve hayatlarında uygulamalarına yardımcı olunuz. Çocuklar Reiki’yi severler, mümkünse çocuğunuzun da öğrenmesini sağlayın. Bu, onun kendi hayatına daha rahat odaklanmasını sağlayacaktır. Ev ve okul hayatında daha tutarlı olması için gereken ruh-beden dengesini kurmakta zorlanmayacaktır.

Bir öneri :
Bir çocuk, herhangi bir yaralanma esnasında şokun etkisiyle ağlayacaktır. Bir elinizi mide çakrasına, diğer elinizi kök çakrasına koyarak, ona ilk yardım yapabilirsiniz.

HAYVANLARA VE BİTKİLERE REİKİ UYGULAMASI
Bütün hayvanlar Reiki’yi çok sever. Onlar, insan eli tarafından kendilerine özel bir şey verildiğini içgüdüsel olarak algılar. Reiki’yi kabul etmeyen bir hayvanla karşılaşmak olağandışı olur. Bütün hayvanlar, Reiki uygulaması yapıldığı zaman sakinleşir ve rahatlar.

Birçok evcil hayvanın insanlara benzeyen bir anatomik yapısı vardır. Reiki uygulamasını, insanlarda kullandığınız pozisyonları kullanarak hayvanlarda da uygulayabilirsiniz. Yirmi beş ila otuz dakika, bu uygulama için yeterlidir. Yaptığınız uygulamalarda, enerjiyi daha fazla çeken yerlerde daha uzun kalabilirsiniz. Kedi ve köpekler, ihtiyaç duydukları kadar önünüzde uzanıp yatarlar. Yeterli enerjiyi depoladıkları zaman ise kalkıp giderler, bazen de uyuyup kalırlar.

Herhangi bir operasyon geçirecekleri zaman, operasyon öncesinde yapacağınız uygulama anesteziye kolay girmesine, daha kolay ayılmasına yardımcı olurken, operasyon sonrasında yapacağınız uygulama doğal iyileşme sürecini hızlandıracak, daha az ağrılı ve sakin olmasını sağlayacaktır.

Reiki’nin sakinleştirici özelliği, hareketli bir hayvana iyi gelecektir. Yakınma ulaşamadığınız bir durumdaysa, uzaktan uygulama yapabilirsiniz. Bu uygulamayı özellikle, yanma yaklaşılması tehlikeli olan hayvanlar için kullanabilirsiniz.

Ani yaralanmalarda Reiki size yardımcı olacaktır. Reiki ile hayvanın korku hali azalır ve yaralı olan yerine bakılmasına izin vermekte sorun çıkarmaz.

Hayvanlar özellikle başlarına, çenelerinin altına, kulaklarının yanma ve alınlarına uygulama yapılmasından hoşlanırlar. Ayrıca göğüs, karın ve sırt bölgesine de uygulayabilirsiniz.

Kuşlar ve balıklar için bulundukları kafes ya da akvaryumun yanlarından içeriye doğru uygulama yapabilirsiniz. Elinizde tutabildiğiniz bir kuşa, avuçlarınızın içindeyken yapacağınız on beş dakikalık bir uygulama, çok iyi gelecektir.

insanlar gibi, hayvanlar da hasta olabilirler. Bizim gibi, onlar da stres ve korku yaşayabilirler. Örneğini aşı için veterinere gittiğinizde huysuzlaşabilirler. Bekleme odasında beklerken ve aşı sırasında kollarınızda tutarken, bir yandan da Reiki verebilirsiniz. Böylece, onların yoğun duygusal tepkilerini yumuşatabilirsiniz.

Acil durumlarda, doğal felaketlerde, hayvanlara uzaktan enerji gönderebilirsiniz.

Evinizde ve bahçenizde, bakımını yaptığınız bütün çiçek ve bitkilerinize Reiki uygulayabilir, bunu yaptıktan sonra, gelişmelerindeki sürat ve farkı keyifle izleyebilirsiniz.

Saksı çiçeklerinizde, büyümüş olan bitkilere ellerinizi gövdenin iki yanında tutarak uygulama yapabilirsiniz. Yeni bir çiçek diktiyseniz, saksısının iki yanından kök hizasında Reiki uygulayabilirsiniz. Bahçenizde yetişen bitki ve ağaçlarınız için arada bir yapacağınız uzaktan uygulama, onlara çok keyif verecektir.

KRİSTAL, DEĞERLİ VE YARI DEĞERLİ TAŞLARA REİKİ UYGULAMASI
Reiki ile kristallerinize, değerli ya da yarı değerli taşlarınıza kuvvetli uygulamalar yapabilirsiniz. Daha sonra bunları takı ya da uygulamalarda kullandığınız zaman, ilave bir pozitif enerji oluştururlar.

Uygulama yapmadan önce taşlarınızı bir dakika soğuk, akarsuyun altında tutun. Güneş gören bir yerde, kendi kendine kurumalarını sağlayın. Kuruduktan sonra, iki elinizin arasına alarak en az beş dakika olmak üzere, istediğiniz kadar Reiki verin. Eğer birinci sembolü biliyorsanız uygulamanızı onunla yapın. Bu uygulamayı yaptıktan sonra, onların güçlü enerjilerinden istediğiniz şekilde yararlanabilirsiniz.
En az haftada bir bu uygulamayı tekrarlayın.

Mekân Temizliği

Reiki’yi, bulunduğunuz odaları (enerji bakımından) temizlemekte kullanabilirsiniz. Uygulama yapmadan önce çalışacağınız odayı; yolculukta ya da bir otel odasında, sizden önce kalanların enerjisini temizlemek için; kalabalık davetlerden sonra salonunuzu temizlemek için kullanabilirsiniz. İkinci aşama eğitimi aldıysanız, bu uygulamayı” birinci sembol ile güçlendirebilir ve bulunduğunuz mekânda uyumlu enerjiyi sağlarsınız.

Objeler

Reiki’yi, her gün kullanılan eşyalara uygulayabiliri atmaya kıyamadığınız, çalışmayan aletlerinizi tamir için Reiki uygulamayı deneyebilirsiniz. Arızalı makineler, akü sorunlu arabalar, açılmayan kapı kilitleri, sıkışmış kavanoz kapakları üzerinde Reiki uygulaması yapmayı deneyin. Çok hoş sonuçlarla karşılaşacaksınız.

Yiyecek ve İçecekler

Yiyeceklerinizin besin değerini ve bereketini arttırmak için Reiki uygulayabilirsiniz. Yemek yaparken Reiki kanalınız açık olursa; yemeklerinizde ayrı bir lezzet olduğunu görürsünüz. Evinizin dışında yemek yediğiniz yerlerde, önünüzdeki yemeğinize birkaç dakika Reiki uygularsanız, olası yağ değişikliği ya da katkı maddeleri gibi sorunlarla fazla sıkıntınız kalmayacaktır. Reiki, yemeğinizi toksinlerden arıtarak size yardımcı olacaktır.

Koruma Alanı Yaratmak

Günlük hayatın içinde birinci sembolü kullanarak, dış enerjilerin negatif etkilerine karşı korunabileceğiniz bir alan yaratabilirsiniz. Kendinizi baskı altında hissettiğinizde, kalabalık odalarda, toplantılarda, toplu olaylarda, ulaşım araçları, içinde, birinci sembolü kullanarak yaratacağınız koruma alanı, sizi çok rahatlatacaktır. Başkasına yapacağınız uygulamadan önce, kendi üstünüze çizerek kullanacağınız birinci sembol, sizi koruma alanına alarak konuya odaklanmanızı ve farkındalığınızı güçlendirecektir.

KAYNAK : Reiki Evrensel Yaşam Enerjisi / GülümOmay / Reikievi yayınları
4. baskı

Yoruma kapalı.